Príbeh SAPIENT

SAPIENT som založil (Pavol Boroš) v roku 1996 ako osobnú odpoveď na ukončenie predaja 43% akcií Biotiky, a.s. Slovenská Ľupča. Vtedy som sa rozhodol, že ak to nebude absolútne nevyhnutné, tak už nikdy nebudem pracovať pre žiadnu niekým iným vlastnenú firmu ako profesionálny manažér.

biotika

Od roku 1997 so SAPIENT-om spolupracoval pán Dušan Kroliak, ktorý odišiel z Harmaneckých papierní, kde pracoval na úseku odmeňovania a personalistiky. Dušan Kroliak sa stal významnou oporou realizácie desiatok poradenských projektov a to až do roku 2008.

SAPIENT v doterajšej histórii tesne spolupracoval s dvomi významnými firmami. Od roku 1998 do roku 2002 to bola firma TRANSFER Slovensko, s.r.o. Bratislava. A v rokoch 2004 až 2009 firma S&K Management Systems, ktorá v roku 2006 rebrandovala na nový názov – CENTIRE, s.r.o. Bratislava.

V oboch prípadoch SAPIENT pôsobil najmä ako subdodávateľ služieb a na trhu poväčšine nevystupoval ako primárny dodávateľ.

V symbióze s TRANSFER-om, spojením obchodných a realizačných kapacít, sa podarilo zrealizovať niekoľko aj na dnešné pomery veľkých projektov. V TRANSFER-i pôsobili a dodnes pôsobia výrazné osobnosti, ktoré sa nezmazateľne zapísali aj do histórie SAPIENT-u. Konatelia firmy, Eva Podolská a Juraj Dúbrava a nezabudnuteľný Ján Podolský. Na projektoch v období spolupráce SAPIENT-u s TRANSFER-om sa zúčastňovalo mnoho ďalších konzultantov. Okrem už spomínaného Dušana Kroliaka osobitne spomenieme najmä Martinu Kazíčkovú, ktorá je dnes veľmi úspešná lektorka a konzultantka vo vlastnej firme a Mateja Glosa, dnes už dôchodcu, ktorý vypracoval a v praxi realizoval metodiku tzv. manažérskych auditov.

Salvatore Vuono FreeDigitalPhotos.net

Salvatore Vuono FreeDigitalPhotos.net

Na jednom z projektov sme sa v roku 2001 stretli s mladými a veľmi talentovanými ľuďmi, ktorí vystupovali pod značkou S&K Management Systems. Vzájomné sympatie a mimoriadne efektívna spolupráca veľmi rýchlo prerástli do stavu, že bolo len otázkou času, kedy dôjde k užšiemu prepojeniu kľúčových osobností. Tak sa stalo, že som sa v roku 2003 pripojil, spolu so SAPIENT-om k Jurajovi Lottovi, Renáte Kiselicovej a Michalovi Suchobovi. Za necelý rok sme všetci štyria začali tvoriť  príbeh slovenskej poradenskej a konzultačnej firmy CENTIRE. Vznikla firma, ktorá nemala medzi slovenskými a českými poradenskými firmami konkurenciu a ktorá zvádzala rovnocenné súboje s renomovanými svetovými poradenskými spoločnosťami. Svoj diel na tomto úspechu mali aj ľudia zo SAPIENT-u, ktorí sa nestratili v desiatkach nových zamestnancov CENTIRE a boli celé tie roky oporou realizácie poradenských projektov.

S odstupom času hodnotím záver spolupráce medzi SAPIENT-om a CENTIRE v roku 2009, ako nevyhnutný krok, ktorý reflektoval na vtedajší vývoj vzťahov medzi štyrmi kľúčovými ľuďmi CENTIRE. Ale možno sme mali vtedy všetci viac zabojovať a prekonať zbytočné antagonizmy, ktoré postupne nahlodali našu vôľu ísť spoločnou cestou. Lebo z pohľadu dosahovaných výsledkov (performance) to bolo neopakovateľné kvarteto. Čo musíme dnes objektívne uznať.

V roku 2009 bol rokom postupného oživovania SAPIENT-u na poradenskom trhu. Nový štart nastal v roku 2010, keď so SAPIENT-om spojili svoje osudy Branislav Varga a Peter Ďuriš, obaja bývalí ex-Centire. Neskôr sa pridal ešte Michal Dorica. SAPIENT naďalej spolupracoval s externými konzultantmi.

David Castillo Dominici FreeDigitalPhotos.net

David Castillo Dominici
FreeDigitalPhotos.net

V roku 2014 sa s veľkou pravdepodobnosťou ukončí transformácia produktového portfólia firmy do troch hlavných smerov: Interim Experts, Executive Couching a Prednášková činnosť. Nevzdávame sa ani poradenstva, ale stane sa len jednou z aktivít firmy.

Najdôležitejším partnerom SAPIENT-u je v súčasnosti TRENKWALDER, a.s. Bratislava.

“Príbeh SAPIENT” dnes tvoria ľudia, ktorí s firmou spolupracujú na externej báze. Najrýchlejšie sa dá dnešný “biznis model” SAPIENT-u pochopiť na možno prekvapujúcom príklade z úplne inej oblasti. Skupina Prúdy existuje nepretržite od 60-tych rokov, hoci nikdy nemala stálych členov. Jej zakladateľ, Pavol Hammel, dával dohromady dočasných “členov” skupiny vždy, keď potreboval nahrať platňu alebo koncertovať.

Som veľmi rád, že môžem konštatovať, že SAPIENT sa s veľkou pravdepodobnosťou o dva roky “dožije” 20 – výročia od svojho založenia. Verím, že ešte dlhé roky budeme mať tú česť ponúkať všetkým, ktorí o naše služby prejavíte záujem, kvalitnú a dlhodobú podporu pri hľadaní riešení podporujúcich Vaše podnikateľské úspechy.

Autor: Pavol Boroš, 5.2.2014

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>